Post Image

Eklektik tarz nedir, dekorasyona nasıl yansıtılır? İşte sorularınızın cevapları…

Eklektik Tarz Nedir?

Eklektik, başka sistematiğe ait her bir elemanın bir araya getirilerek yeni bir sistem oluşturması olarak tanımlanabilir. Bu sebeple eklektik akımı felsefe, sanat ve dekorasyon gibi alanlarda karşımıza sıklıkla çıkmaktadır. Özellikle bu tarz, örneğin ev dekorasyonunda modern tarzda mobilya ve malzeme seçip aklı klasik tarzda şık bir sehpada kalanlar için mükemmel bir sonuç doğuracaktır.

Zıt tarza sahip olan unsurlar bir araya gelebiliyor bu tarzda. Tarzı dekorasyona yansıtırken gözünüzde dağınık bir görüntü canlanıyor olabilir. Fakat farklı tarzdan unsurları bir araya getirmek uyumsuz ve dağınık bir ortam elde etmek anlamına gelmiyor. Örneğin klasik tarzda döşenmiş bir salona eşlik eden farklı tarzdaki masa ve sandalyeler bir araya gelse bile sandalyeler aynı boy ve genişlikte olmalı. Bu sayede farklı tarzların arasında bile bir uyum ve bağıntı yakalayarak aklınıza gelen dağınık görüntünün önüne geçmiş olursunuz.

Eklektik kavramını, klasik ile modern, gösterişli ya da sade, yeni ya da eski arasında bir köprü gibi düşünebilirsiniz. Bu buluşmayı tasarlarken birbirinden farklı unsurlara karşı dengeyi kurduğunuz anda eklektik tarzın felsefesini tutturmuşsunuz demektir.

Bu tarzı dekorasyonu yansıtmanın belki de en sevilen yanı dönem sınırlamasının ortadan kalkmasıdır. Yani antika bir konsolun üstüne koyacağınız modern bir abajur ile zaman sınırlamasını aşmış olursunuz.

Renklerin Gücünden Yararlanın

Hangi dekorasyon tarzını seçerseniz seçin her tarzda olduğu gibi eklektik tarzda da yararlanmanız gereken yine renklerin gücüdür. Klasik tarzdan eklemeler yapmanız için klasik ya da modern mobilyaları bir arada kullanmaya alternatif olarak renkleri kombinleyebilirsiniz. Örneğin klasik tarzla özdeşleşmiş kahve tonlarını modern tarzdaki eşyalarla birleştirdiğiniz zaman eklektiğe geçiş söz konusu olabilmektedir.

Etnik Desenler

İşin aslı modern ve klasiği birleştirmekle sınırlı değil. Bu tarzdaki dekorasyona biraz etnik desenin eklendiği çokça görülüyor. Önemli olan etnik deseni nerede kullanmak istediğiniz ve kullanma yoğunluğunuz. Zevkinize bağlı olarak koltuk takımınızın üzerinde yer alan bir kırlentte mi kullanmak istersiniz, yoksa berjerinizin döşemesinde mi? Bu aşamada tamamen zevkiniz konuşacak.