Post Image

Evden uzaklaşmadan kafanızı dinleyebileceğiniz bir teras, bir terasta da olmazsa olmaz elbette bahçe çiçekleridir. Bakımı kolay bahçe çiçekleri ekerek fazla zorlanmadan terasınızı renklendirebilirsiniz. Aşağıda bu tür çiçeklere örnekler bulabilirsiniz.

1)Lavanta

Mis gibi kokan bir terastan kim hoşlanmaz ki. İnsan sağlığı üzerinde birçok faydası bulunan lavanta, hava şartlarına dayanıklı çalı türünde bir bitkidir. Lavanta bitkisinin, yatıştırıcı ve de sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Yatıştırıcı etki, kendini en iyi şekilde uykusuzluk probleminde göstermektedir. Uykusuzluk problemi çekenler için lavanta bitkisi oldukça önemlidir.

2)Ortanca

Anayurdu Japonya olan ortanca, gösterişli çiçekleri nedeniyle dünyanın birçok yerinde yaygın olarak yetiştirilen, 1-3 metre arası boylanabilen, kışın yapraklarını döken, çalı gövdeli bir süs bitkisidir. Rengarenk bir bahçe denilince akla ilk gelenlerden biridir ortanca. Toprak cinsi ayırt etmeden kolayca yetişir ve çiçek açtığında terasınızı renk cümbüşü bekliyor.

3)Karanfil

Pembe, kırmızı, beyaz… Renk renk hoş kokulu karanfiller saksıda yetişebilir ve suya çok düşkün değildirler. Yabani olarak oldukça yaygın olan pembe, beyaz veya kırmızı renkli, hoş kokulu otsu bir süs bitkisidir.  Karanfil daha çok ilkbaharda bir kısmı da sonbaharda çiçek açar. 20-40 cm boylarındadır. Kültür formları, seralarda yetiştirilebilmektedir. Bunlar yabanilerden daha iri, daha gösterişlidir.  Eminiz ki terasınıza çok yakışacaklar.

4)Sardunya

İster tek renk dikin ister başka renkleri bir araya getirin. Sardunya; Bahçelerde, saksılarda yetiştirilen en güzel çiçeklerden biridir. Bakımı çok emek istemez; yalnız, yumuşak, besili topraklarda daha iyi yetişir, Sapları gevrek, kökleri kısa olduğu için, toprağı çapalarken örselememeye dikkat etmelidir. Öbek öbek çiçekleriyle görüntüsü sizi çok mutlu edecek.

5)Açelya

Bakımı kolay olan renk katan bitkilerden biri de açelyadır.  Açelyalar, çeşitli renklerde güzel ama kokusuz çiçekler açar. Çiçekleri gösterişli olduğu için evlerde ve bahçelerde süs bitkisi olarak kullanılır. Bahar ya da yaz aylarında pembe, altın sarısı, ateş kırmızısı ve portakal renginin bütün tonlarında ya da beyaz renkte çiçekler açan küçük çalılık bitkilerdir.