Post Image

Enerji üzerine kurulu olan yaşadığımız evrene uyum sağlayabilmeniz için Feng Shui tarzı dekorasyon hakkında ipuçlarını derledik.

Çin’den dünyaya yayılmış bir öğreti olan Feng Shui, oldukça köklü bir tarihe dayanır. Tahminen 5000 yıllık bir tarihe sahiptir. Geleneksel Çin öğretilerini anlatan ve kelime anlamı olarak rüzgar ve su anlamına gelen Feng Shui asıl olarak bir yaşam felsefesidir. Bu yaşam felsefesini dekorasyona yansıtırken Feng Shui’nin yaşam enerjisi aşıladığı ve bu enerjinin, evinize bolluk ve bereket getirdiği inanışına uygun olması için dolaşmasına izin verecek bir dizilim sağlamalısınız. Peki ya nasıl? İşte dikkat edeceğiniz ayrıntılar…

Amaç Enerjinin Hareket Edebilmesi

Bu öğretiye göre pozitif enerji evinizin her alanında serbest bir şekilde dolaşabilmesi oldukça önemlidir. Fazla eşyaların olduğu, kalabalık bir görüntüye sahip, kısacası işlevi olmayan eşyaların yoğunlukta olduğu oda, hol, antre gibi bölümler pozitif enerjinin akışması yerine sıkışıp kalmasına neden olduğuna inanılır. Bu sebeple Feng Shui bir anlamda dekorasyon için minimalizmi gerektiriyor diyebiliriz.

Her Şeyin Temiz ve Doğalı Makbul: Havanın da Öyle!

Evinizde tam anlamıyla havadar bir ortam hakim olmalı. Mevsim şartları ve havanın temizliğine bağlı olarak olabildiğince evinizi havalandırmaya çalışın. trafiği yoğun ve kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız evinizdeki havayı temizlemenin alternatif yollarını deneyebilirsiniz. Örneğin odalara himalaya tuzu yerleştirebilir ya da NASA’nın hava temizleyici görevi gördüğünü kanıtladığı paşa kılıcı bitkisini kullanabilirsiniz.

Renklerin Anlattıklarına Kulak Verin

Enerji deyince akıllara gelen ilk ögelerden olan renklerin, yapılan araştırmalar insan psikolojisi üzerinde oldukça etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Feng Shui’de hangi rengin ne miktarda kullanıldığı oldukça önemlidir. Örneğin; kırmızı romantizm duygusunu hareketlendirirken fazlası öfkeyi tetikleyebilir ya da yeşil huzuru ve sakinliği sağlarken fazla kullanımı yorgunluk ve tembelliğe sevk edebilir.

Soft Olan Her Şeye Yer Verin

Evinizde kullandığınız eşyaların ve her türlü aksesuarın çok fazla köşeli, keskin hat ve kenarlı ya da göz yoracak kadar asimetrik olmasından kaçının. Yumuşak nesnelerle pozitif enerjinin akışını desteklemek daha kolay olacaktır. Örneğin koltuk takımınıza ekleyeceğiniz yumuşak kırlent, bir battaniye veya örtü odanızın havasını yumuşatmaya yetecektir.