Post Image

Pop Art akımı, 1960’lı yıllarda ortaya çıkan, öncüsü olan Andy Warhol ile tüm dünyaya yayılmış ve neredeyse tüm sanat dallarını etkilemiş durumdadır. Özellikle son zamanlarda retroya özlem ile renkli, enerjik, canlı, esprili ve özgün olan alternatif bir iç mekan tasarımı olarak karşımıza çıkıyor ve evlerimizi renklendiriyor.

Siz de enerjik ve canlı bir dekorasyon tarzı arıyorsanız bu yazımızı severek okuyacağınıza eminiz. İşte Pop Art akımını dekorasyona uygularken edineceğiniz birkaç ipucu…

Desen ve Renklerden Korkmayın

Pop Art akımının olmazsa olmazlardan biri geometrik desenler ve canlı renkler. Duvarlara ekleyebileceğiniz çizgi roman resimleri, karikatür, posterler veya duvar kağıtları ile evinize canlı bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu görünümü orijinal tarzlardaki aksesuarlarla destekleyin. Bu sayede evinize, mevsim ne olursa olsun enerjik bir hava hakim olacak. Unutmayın Retro stili esprili bir anlayışla yorumladığınızda sonuç sizi oldukça mutlu edecektir.

Eğlenceli Yaşam Alanları

Pop Art akımının anahtar kelimesi olsaydı kesinlikle o kelime “eğlence” olurdu. Adeta renkli kişiliklerin bayılacağı bu akımda; pembe, kırmızı, mor, sarı, turuncu ya da yeşil gibi canlı ve neon olabilecek tonlar adeta vazgeçilmezdir. Bu stilde kullanabileceğiniz en eğlenceli aksesuarlar ise dönemin ünlü isimleri olan Marliyn Monroe ve Audrey Hepburn’ün, çizgi roman karakterlerinin ya da süper kahramanların renkli baskıdaki duvar posterleri, Retro berjerlerdeki, koltuklardaki veya sandalyelerdeki renkli döşemelik kumaşlar ve yine bu kumaşlardan yapılmış kırlentler. Çizgi romanlardan fırlamışçasına bir hava yaratmak istiyorsanız kesinlikle sizin için doğru akım.

Parlak ve Şık!

Pop Art denilince aklınıza gelmesi gereken diğer ayrıntı ise mobilyaların genellikle cilalanmış gibi parlak yapıda ve neon renklerde olmasıdır. Bu renkleri kullandığınız yoğunluğa doğru karar vererek göz yorucu bir görünümden şık ve eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz. Renkleri kararında ve dengede kullanmak her dekorasyon stilinde olduğu gibi Pop Art akımında da oldukça önem teşkil ediyor. Neon fikri sizi korkutuyorsa siyah ve beyaz birlikteliğine serpiştireceğiniz neon renkler ya da duvar renginizi sade tutarak renkli ayrıntıları ön plana çıkartabilir, bu sayede şıklığı tamamlayabilirsiniz.