Post Image

Son yılların en çok tercih edilen dizayn argümanı Retro ile evinizde renkli ve nostaljik bir hava yaratabilirsiniz. Retro Stili olarak adlandırılan birbirinden enfes tasarımları sizler için derledik

Retro Ne Demek?

Retro, kelime olarak “geriye dönüş” anlamına gelir. Özellikle son zamanlarda popüler olan bu stilde dizayn edilirken 1950-1980 yılları arasında dekorasyonda ikonikleşmiş mobilyalar kullanılıyor. Yani o dönem kullanılan eşyaların günümüz teknoloji ve modernizmi ile harmanlanarak kullanılabiliyor. Fakat evinizi Retro stilde dekore etmek nostaljik ve antika eşyaları gelişi güzel ve uyumsuz bir şekilde eve doldurmak anlamına gelmiyor. Peki nasıl yapabilirsiniz?

Dekorasyona Uygulamak

Dekorasyona uygularken her zaman olduğu gibi dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası var. Bu stilde aklınıza gelmesi gereken canlı renkler ve ahşap mobilyalar. Canlı renkleri yansıtmak oldukça önemlidir bu stilde. Hardal sarısı, mor, turkuaz, yeşil, turuncu gibi renklerdeki koltuk döşemeleri, baskılı kırlentler, halı veya kilimler olmazsa olmazlardan.

Eskitilmiş görünümlü mobilyaları da kullanabilirsiniz. Koltuk veya sandalye döşemelerinde patchwok denilen yamalı görüntü de Retro stilinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu tarz döşemeye sahip koltuklara eşlik eden yine canlı renklerdeki baskılı kırlentler eşlik ediyor. Dekorasyona uygulama sırasında bu stilin canlılıktan ilham aldığını yani eğlenceli bir renklilikten yana olduğunu unutmayın.

Canlı Renkler Gözünüzü Korkutmasın

Bu kadar canlı renklerin birlikteliği gözünüzü korkutmasın. Elbette evinizin bir anda renk cümbüşüne dönüşmesi bir anda hoşunuza gitmeyebilir. Bu sebeple canlı renklerin biraz yumuşaması adına Retro stilde olmazsa olmaz ahşap mobilyalar kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle ince ayaklı ahşap masa, sandalye, sehpa ya da yataklar 1980 yıllarına kadar oldukça popülerdi ve böylelikle bu stilin temel unsuru oldu. Modern tarzdaki ahşap ya da koyu kahverengi mobilyalar, canlı renkleri yumuşatacaktır ve odanızda uyum sağlayacaktır.

Sadece Oturma Odaları Değil

Eski filmlerde görmüş olduğunuz mutfaklar da Retro stilinden esintiler içeriyor. Örneğin yine canlı renklerdeki masa ve sandalyelere eşlik eden genellikle siyah ve beyaz renklerdeki karo yer döşemesi ve yuvarlak hatlı geniş kapılı buzdolabı mutfağınızda harika bir hava yakalamanıza yardımcı olacaktır. Oda fark etmeksizin daima aksesuarlardan yardım almayı da ihmal etmeyin.