Post Image

Rustik kelimesi; köy yaşamına ait, kırsal anlamına geliyor. Sizi çocukluğunuza götüren, çiftlik evi havası yaratan adeta yeni pişmiş ekmek kokusunu burnumuza çalan havayı yaratır Rustik stili.

Siz de bu stili kullanarak evinizde tatlı bir köy evi havası yaratmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Stil Olarak Rustik

Bu stilde doğal yaşama ait her unsur var diyebiliriz. Ahşap masa ve sandalyeler, mutfaktaki el boyaması fayanslar, ahşap halkalarla asılmış perdeler… Hepsi de şehir hayatından bunalıp köy yaşamını özleyenler için huzuru çağırıyor. Fakat bu gözünüzü korkutmasın. Zira tercih edeceğiniz mobilya ya da eşyalar işlevselliğinden herhangi bir şey kaybetmiş değil. Sadece görüntüsüyle ilgileneceksiniz.

Dekorasyona Uygulamak

Bu havayı yakalayabilmek pek kolay olmasa da gözünüzü korkutmasın. Kolay olmamasının sebebi günümüzdeki seri üretim ürünlerin çok fazla olmasından kaynaklı olarak doğal ya da el işçiliği ürünlere erişimin kısıtlı olması. Fakat imkansız değil elbette. Kendi becerinizi kullanarak ortaya müthiş ürünler çıkarabilirsiniz. Hem dekorasyonda istediğiniz havayı yakalarsınız hem de kendi emeğinizle gurur duyabilirsiniz. Eminiz ki size çok daha güzel görünecektir.

Evinizdeki Her Oda İçin

Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu var. Evinizde rustik havayı yakalamak için olabildiğince doğal, işlenmemiş ve ham malzemeler kullanmalısınız. Bu doğallığın verdiği yıpranmış ya da el değmemiş görüntü, köy yaşamının parçası. Ayrıca evinizdeki kullandığınız eşyaların yapay bir görüntüye sahip olmasını engellemek adına boyasız tercih etmeye çalışın veya tercih ettiğiniz mobilyadaki boya işlemi oldukça basit tutulmuş olsun. Malzemenin içerdiği doku ve kusurları saklamak yerine ön plana çıkarın. Alternatif olarak beğendiğiniz bir eşyayı eskitme tarzda boyayarak evinize ruh katabilirsiniz.

Doğanın Sunduğu Malzemeler

Elbette doğallığa bu kadar vurgu yaptıktan sonra ana malzememizi tahmin etmişsinizdir. Elbette ahşap! Ahşabın verdiği doğallığın yerini hiçbir malzeme tutamaz bizce de. Ahşaptan yer döşemesi, masalar, sandalyeler, sehpalar, çerçeveler ve daha niceleri. Hepsi de parolamız olan doğal yaşamı yansıtmanın en güzel aracısı. Yardımcı elemanlarını ise fayans, seramik, mermer. Zevkinize göre bu malzemeleri modern detaylarla harmanlayabilirsiniz. Örneğin ahşap masanın çevresine koyacağınız plastik sandalyeler ya da salonda kullanacağınız metal ayaklı sehpalar ile renk paletinize farklı bir renk eklemiş olursunuz.

Dekorasyon genelinde özellikle duvarlarda açık renk tercih etmelisiniz. Açık renk duvarlara eşlik eden nötr renkler bir bütünlük oluşturacaktır. Toprak renkleri, beyaz, bej, krem, gri gibi tonlar ve döşemede kullanılan kırmızı, mavi ve yeşil renkleri ile doğaya birebir uyum sağlayabilirsiniz. Yine öne çıkan parçalar arasında dokuma kilimler, hasır sepetler, bambu biblolar Rustik için olmazsa olmazlardan.